reklama

15. 4. 1989 - Deň, ktorý chcel príliš

Hillsborough a jeho príbeh.

Písmo: A- | A+
Obrázok blogu

15. 4. 1989 sa množstvo priaznivcov chystalo, možno až na futbalový sviatok. Na sheffieldskom štadióne Hillsborough sa mal odohrať pohárový zápas medzi, vtedy azda najlepšími tímami v Anglicku. Konkrétne sa proti sebe mali postaviť Nottingham Forrest a Liverpool FC. Príjemný slnečný deň priviedol do Sheffieldu celkom slušnú kopu ľudí, z nich sa samozrejme najhlučnejšie správali liverpoolski scousers. Zahanbiť sa však nedali ani priaznivci ´lesníkov´ a tak sa toto priemyselné mesto nachádzalo už niekoľko hodín pred výkopom v tej pravej futbalovej atmosfére. Fanúšikovia oboch táborov, samozrejme čo to popili a aj napriek tomu, že sa medzi nimi nachádzalo množstvo rowdies, neprichádzalo k fyzickým stretom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poriadková služba však na náznaky slušného správania rowdies veľmi nedala a hlásila najvyššiu opatrnosť. A to ani netušila, že sa ´fanúšikovský výkvet´ tentokrát o problémy starať nebude. Pri pohľade na Lepping Lane (tu stáli turnikety, kde si diváci mohli kúpiť vstupenky) malo byť každému hneď jasné, že sa dav liverpoolskych fans neúmerne zvyšuje. Keď o malú chvíľu na to požiadal policajný dôstojník organizátorov, aby otvorili hlavnú bránu, splnenia jeho priania sa mu dostalo až skoro o desať minút neskôr. Medzitým sa už úzkym vchodom valilo na štadión niekoľkotisíc futbaluchtivých priaznivcov, ktorí nehľadeli jeden druhého, ale len na to, ako čo najkratšou možnou cestou dostať do príslušného sektora.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To sa už organizátorom absolútne vymkla kontrola z rúk. Nasledujúce momenty, ktoré vstúpili do histórie ako najtragickejšie v anglickom futbale, sa udiali veľmi rýchlo. Nepríčetný dav sa valil jedným tunelom do sekcie, do ktorej mal lístky. Tlak fanúšikov, ktorí neustále prichádzali (bolo ich tam údajne až 10. tisíc) spôsoboval pre tých, ktorí už v tuneli boli bezvýchodiskovú situáciu (na jednej strane valiaci sa dav, na tej druhej ochranné múry a ploty). Pri tomto sa okamžite tlačí do úst otázka, prečo organizátori nerozmiestňovali priaznivcov do štyroch príslušných tunelov a nechali ich tlačiť sa v jednom. Na tú už samozrejme nedá odpoveď nikto, ani polícia, ktorá sa celým prípadom niekoľko mesiacov zaoberala. Aj keby sa však stalo, že sa nájde vinník, 96. ľuďom to už život nevráti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A keď ešte ďalších 400. divákov muselo vyhľadať lekársku pomoc, zmenil sa deň plný radosti na nočnú moru. 15. apríl 1989 sa teda natrvalo zapísal do histórie. A nie hocijako, ale veľkými a ešte aj čiernymi písmenami. Celým Hillsborough sa niesli bezmocnosť, plač a bôľ, ktoré v srdciach rodinných príslušníkov či priateľov zosnulých rezonujú dodnes. Spomenúť si ústami pamätníkov na fakt, že pár dní pred zápasom polemizovalo o nedostatočnej spôsobilosti stánku Wednesday, dnes pôsobí ako neskutočne trpká irónia. Tým je aj fakt, že sa po tejto tragédii upustilo v Anglicku od miest na státie a výrazne sa začalo dbať o prístupové cesty na štadióny. Krátko na to sa tohto trendu chytili aj ostatné európske krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na omši, ktorá bola venovaná pamiatke všetkých zosnulých sa na záver predniesla emotívna klubová hymna FC Liverpool You´ll never walk alone.

Peter Klimko

Peter Klimko

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Jeden z tých, ktorí využili možnosť vytvoriť si vlastný blog. Zoznam autorových rubrík:  Premier LeagueA či ozaj?LFCSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu