reklama

Anglický tradicionalizmus vs. americký obchod

Malcolm Glazer, americký miliardár je už takmer stopercentným vlastníkom Manchestru United, teda klubu vystavaného na britských tradiciách. Po Rusovi Abramovičovi, ktorý vlastní londýnsku Chelsea tak anglický konzervativizmus utrpel ďalšiu ranu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

10. marec 2004

V britských denníkoch sa objavuje správa, že Manchester United chystá zmeny v štruktúre klubu, ktoré sa zrealizujú hromadným predajom akcií do rúk zahraničného investora. Keďže je začiatok roka 2004 a výročná správa z roku 2003 ukázala, že ManU je stále najbohatším klubom sveta, informácii sa neprikladá veľký význam. Ešte viac do zabudnutia upadá, po tom, ako Mail on Sunday (britský bulvárny plátok) prináša zoznam údajných záujemcov o kapitálový vstup do MU.

Leto 2004

ManU sa chystá na nový ročník, veď po treťom mieste v tom predchádzajúcom, je z hľadiska klubových ambícií predsezónna príprava dôležitá. Do tímu však neprichádzajú veľké mená, čo fanúšikovská základňa odôvodňuje tým, že United majú dosť mladých prespektívnych hráčov, ktorí čakajú na svoju príležitosť. V súvislosti s týmto názorom sa čaká útok na ligový primát, teda na prvú priečku, ktorá je pre fans už akousi samozrejmosťou (tento návyk prišiel po úspešnej ére klubu v 90 - tych rokoch 20. stotoročia). Naproti týmto hlasom sa však objavujú aj také, ktoré hovoria, že tím z Old Trafford v nadchádzajúcom ročníku veľa vody nenamúti. Podľa nich potrebuje zmenu. A to nielen hráčsku, ale aj manažérsku (bezpochýb úspešný Alex Ferguson už na nové futbalové trendy nedokáže nadviazať. Či si však toho je vedomý, nevie nikto) či zmenu týkajúcu sa investora. ManU je však stále najbohatším klubom sveta a tak sa tomuto názoru znova nevenuje pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zima 2004

United v lige nahrajú tak, aby dosiahli na titul. Zdá sa, že "neprajnícke" hlasy, ktoré zdvíhali pred sezónou varovný prst mali pravdu. ManU nielenže nenadväzuje na výkony z predchádzajúcej sezóny, ale sa im nedokáže ani priblížiť. Aj napriek tomu zostáva v prvej trojke Premiership a tým si upevňuje pozíciu rešpektovaného klubu. 

Vedenie nadväzuje prvé oficiálne kontakty s istým americkým magnátom (nie je verejným tajomstvom, že sa jedná o Malcolma Glazera, muža, ktorý už niekoľko akcií v ManU vlastní). Každý priaznivec vie, že predaj akcií Američanovi nie je to pravé orechové, ukľudňuje sa však istotou, že ManU je stále najbohatší klub sveta, z čoho jasne vyplýva, že nepotrebuje nového investora.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na novembrovej valnej porade je za účasti akcionárov ManU na žiadosť Malcolma Glazera odvolaný Andy Anson, športový riaditeľ. 

7. január 2005

Malcolm Glazer, americký miliardár, prekavil záujem o kúpu väčšinového balíka akcií jedného z najrenomovanejších klubov sveta. Konzervativizmus britských médií sa prejavuje v ostrých článkoch, ktorými nielen podporovatelia ManU ukazujú svoj nesúhlas s Glazerovým vstupom do štruktúr klubu. Zdá sa, že čo sa pred pol rokom len šepkalo a bez problémov odmietalo, je teraz reálne a o to desivejšie.

15. máj 2005

Americký špeciál pristáva na londýnskom letisku Heathrow. Každému je jasné, že tu nemá konečnú zastávku. jedine, že by jeho posádka prišla rokovať o kúpe akcií nejakého londýnskeho klubu. Chelsea už bohatého majiteľa má, Arsenal je podporovaný šejkmi z blízkeho Východu, Tottenham je v rukách Enicu. A ešte k tomu je lietadlo zjavne americké ... Áno, Londýn konečnou zastávkou určite nebude.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď naberie lietadlo smer Manchester, každý fanúšik ManU si želá, aby sa jeho cesta aspoň trochu odchýlila a zamierila do susedného Liverpoolu. To by bolo radosti, keby najväčšieho rivala ManU FC Liverpool, ovládol Malcolm Glazer, nechcený židovský a ešte aj americký záujemca.

Nestalo sa. Lietadlo pristáva v Manchestri a tak sa prosby fans United upierajú smerom k mestskému rivalovi ManCity. "Ako by bolo dobre, keby Glazer kúpil ich."

V priebehu niekoľkých dní sa Glazerov podiel v United zvyšuje až na niečo vyše 70%, čo vyvoláva značnú nevôľu fanúšikovskej základne. Rozpredávanie akcií však ešte ani zďaleka neskončilo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V ovzduší rezonuje myšlienka, ktorá poukazuje na to, že keď Glazer kúpi nad 75% akcií, je klub v jeho plnej moci. Pre priaznivcov tohto tradičného klubu to je niečo neprestaviteľné a frustrujúce.

7. jún 2005

Synovia Malcolma Glazera boli menovaní do správnej rady United. Otec Malcolm tak po dovŕšení absolútnej kontroly nad klubom (spomínaných 76%) dosadzuje do vedenia ManU svojich synov Joela, Avrama a Bryana. Red Football Limited, spoločnosť, ktorá za Glazerovcami stojí, sa zatiaľ pokúša získať 100% podiel.

Aj napriek týmto zmenám má Glazer snahu udržať v United doterajšieho predsedu Roya Gardnera. Ten samozrejme vie, koľká bije a na svoju funkciu rezignuje. Na jeho miesto nastupuje Joel Glazer. Aby odchodov nebolo málo, spoločne s Gardnerom klub opúšťajú aj riaditelia Jim O´Neill a Ian Mutch.

Dosť prekvapujúco však Glazer povoláva späť do funkcie športového riaditeľa Andy Ansona, ktorého v novembri na jeho žiadosť odvolali.

10. jún 2005

Podľa oficiálneho vyjadrenia ManU sa chystá rapídne zvýšenie cien vstupeniek. Ak bude chcieť ísť fanúšik na zápas Red Devils, zaplatí v porovnaní s dnešnou sumou v najbližších piatich rokoch miestami až o 54% viac. Dôvod? Glazer chce súčasné ročné príjmy zvýšiť so 161, 5 mil. libier na 240.

Na tento fakt samozrejme reagujú fanúšikovia a prostrednícvom predsedu Shareholders Nicka Towa vyjadrujú svoju nevôľu. Komercionalizácia športu im po prvýkrát začína vadiť úplne bytostne. 

Na ManU čaká okrem zmien v správnej rade aj niekoľko ďalších. Keďže je Glazer z Floridy, zohrá United každoročne exibičný zápas proti miestnemu tímu, čo by malo vyniesť 2. mil. libier. Okrem toho je dosť reálne, že by tímová rezerva hrala v Major Soccer League, najvyššej futbalovej súťaži Spojených štátov.
Príchod nového majiteľa sa odzrkadlí aj vo financiách vynaložených na nákup posíl. Najbližšie štyri roky bude môcť manažér počítať, maximálne s 25. mil. libier´v sezóne. Žiadne veľké utrácanie sa teda navzdory vzoru Romana Abramoviča v Chelsea konať nebude.

Na vzniknutú situáciu a na množstvo nevôle odpovedá Glazer jednoduho: "Sme dlhodobí športoví investori a dychtiví fanúšikovia Manchestru United. Našim zámerom je pracovať so súčasným manažmentom a hráčskym kádrom. Fanúšikov chceme uistiť, že Manchester United bude pokračovať vo vývoji a dosiahne ešte väčšie úspechy než doteraz."

14. jún 2005

K úplnému zisku akcií United chýba Glazerovcom len niečo vyše dvoch percent. 97,3% umožňuje novému majiteľovi robiť s klubom čo sa mu zapáči.

Fanúšikovia spisujú petíciu na prostest voči novému majiteľovi, je však už neskoro, veď 97,3% je 97,3%. Okrem faktu, že klub už nie je v rukách anglických majiteľov (s nevôľou to musia stráviť) je tu ešte jeden. Glazer nezaložil klub peniazmi, ale akciami, ktoré má na burze, čo značí, že v prípade ich poklesu sa môže ManU dostať do finančných ťažkostí. Tento katastrofický scenár však v najbližších rokoch určite nehrozí. Aj napriek tomu je však Američan v pozícii, kedy môže na klub, ako spoločnosť preniesť svoje prípadné dlhy. Pripomeniem len, že je majiteľom klubu amerického futbalu Tampa Bay Pirates a tak dlhy majú kde vzniknúť.

Aký dopad bude mať príchod Glazera na anglický futbal?

Pre konzervatívnu anglickú povahu, ktorá sa opiera o tradičný hodnotový systém a svoje "podniky" vidí radšej vo vlastníctve domácich, priam až katastrofálny. Pre fanúšikov ManU, ktori doteraz žili v istote, že ich klub je na "správnej ceste", že chráni ich spoločné záujmy a je pre nich akousi rodinou, bude dopad minimálne zdrvujúci.

Na druhej strane stojí príchod nových posíl, keď najmä prestup Edwina van der Saara z Fulhamu fanúšikovia klubu ocenili. V nasledujúcich hodinách podpíše zmluvu hráč PSV Eindhoven Ji-Sung Park a hráči z Old Trafford sa budú môcť pripravovať na boje o ligový primát. To sú prvé kroky nových majiteľov.

Anglicko-americké vzťahy vôbec nemusia byť nepozitívne, ale zarytá tradionalistická mentalita Britov im jednoducho neumožní pozrieť sa aj na druhú stranu bariéry, na ktorej sa zjavne porušuje hodnotový rebríček, aký je v Anglicku zaužívaný. Táto strana je však kvôli spomínaným vlastnostiam Britov neprebádanou oblasťou a povedať celkom otvorene, že Glazerov vstup do ManU je nesprávny či zlý, by sa mohlo vysvetliť ako prejavovanie istých nacionalistických vášní.

Integrovanie amerického zmýšľania by v súvislosti s britským konzervativizmom nemusel byť vôbec zlým modelom. Glazer hneď po získaní väčšiny potrebnej na ovládnutie ManU povedal, že sa chystá nadviazať na úspechy a z dlhodobého obchodného zámeru, ktorý je u neho zrejmý, by stagnácia klubu bola jeho záhubou. A to určite nechce.

Skĺbenie vyššie uvedeného by teda mohlo znamenať pre anglický futbal, ale aj ekonomiku celkom pozitívny rozmer. Príkladom je Roman Abramovič, ruský miliardár, ktorý pred dvomi rokmi kúpil FC Chelsea a v priebehu dvoch sezón z nej spravil jeden z najnebezpečnejších klubov sveta. Titul pre Blues po 50. rokoch je toho dôkazom. Je tu však aj druhá strana mince a tú odhalí až budúcnosť. Istým však zostáva, že pokiaľ sa Briti radikálne neupnú na svoju povahu, čaká Premierleague ďalšie skvalitnenie, na čo sa budú španielski kolegovia z Primera Division len závistlivo pozerať a doposiaľ diskutabilný prívlastok pre najlepšiu ligu sveta jasne pripadne Premierleague.

Ďalší zahraniční investori do Premier League?

Zapamätajme si meno Clark Hunt. Pre priaznivcov amerického futbalu je to postava, ktorá vlastní Kansas City Chiefs. V kuloároch sa už povráva, že bude ďalším, kto si zasadne na prezidentskú stoličku jedného z klubov najvyššej anglickej súťaže. Možností má veľa. Arsenal, ako už bolo povedané má za sebou arabských investorov, ale tí sa skôr (zatiaľ) sústreďujú na dostavbu nového štadióna. Liverpool FC by tiež rád silného investora. Prezident Moores síce už 50. rokov investuje do klubu, ale súčasný trend si vyžaduje tých prostriedkov viac. Tottenham, Bolton, Newcastle, či Midlesbrough by tiež radi medzi anglickú elitu. A v prípade záujmu bohatého magnáta či spoločnosti, ich túžba stať sa úspečnými určite predčí zarytý britský tradicionalizmus, tak ako je to v Chelsea, tak ako je to v Manchestri United. A možno práve tento globalizačný trend prinúti aj menšie kluby upustiť od zaužívaného zmýšľania a pustiť medzi seba nejakého cudzinca a dúfať, že ich klub nebude brať iba ako chvíľkovú záležitosť, resp. ako príležitosť na prepratie peňazí.

Poznámka: Fanúšikov, funkcionárov, hráčov iných tímov, ktorých vzťah k ManU nie je príliš pozitívny (aj mňa), by mohla vzniknutá situácia v kuchyni ich rivala tešiť. Neistota, ktorá nastala príchodom amerického investora je zrejmá, cesta, po ktorej sa klub vyberie je len na papieri, ale aj napriek tomu sa môže každý priaznivec ManU opierať o fakt, že na najbližšie roky je jeho klub finančne zabezpečený a so zvyšovaním cien, napr. vstupeniek, príde aj aboslútna dominancia v koncoročných štatistikách týkajúcich sa finančného zisku. To samozrejme len vtedy, keď bude mať Glazer len tie najčistejšie úmysly. Vo svete tak veľkých peňazí sa tu však zračí istý problém. Ak ho ManU dokáže prekonať, bude popri Chelsea, Reale Madrid či Barcelone tvoriť elitnú spoločnosť, bude mať vo svojom rade len tých najlepších hráčov, ktorí prinesú úspech (?). Pre fans ostatných mužstiev fakt hrozná vízia, ale aj tak doprajme ManU, keď nie úspech, tak aspoň ľudské zaobchádzanie. Toto je však už smerované k Malcolmovi Glazerovi.

Peter Klimko

Peter Klimko

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Jeden z tých, ktorí využili možnosť vytvoriť si vlastný blog. Zoznam autorových rubrík:  Premier LeagueA či ozaj?LFCSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu