Kontinentálny pohár na Slovensko

Hokejisti Zvolena sa stali tohtoročnými víťazmi Kontinentálneho pohára po tom, ako vo finále v Székesfehérvári zdolali v poslednom zápase Dinamo Moskva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Hrdinom zápasu sa stal Michal Handzuš, zvolenská posila z Philadelphie, kde oblieka dres miestnych Flyers, ktorý dvoma gólmi rozhodol o tesnom víťazstve 2:1 a aj o celkovom prvenstve na turnaji. Poďme však pekne po poriadku.

Finále Kontinentálneho pohára, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 7. - 9. januára 2005 v maďarskom Székesfehérvári za účasti domáceho Alba Volán FeVita, slovenského HKM Zvolen, talianskeho Milána a asi najväčšieho favorita Dinama Moskva, je už tradične začiatkom nového roka v európskom hokeji. Počas týchto dní odohrali mužstvá po jednom zápase s každým účastníkom. Ten, kto získal najviac bodov, stal sa víťazom a neoficiálne aj najlepším tímom starého kontinentu.

Pred posledným hracím dňom bola situácia taká, že dvaja najhorúcejší kandidáti na konečné prvenstvo - Dinamo Moskva a HKM Zvolen mali na konte po dve víťazstvá, ale Rusom stačila na získanie trofeje aj remíza, keďže disponovali lepším gólovým rozdielom medzi strelenými a inkasovanými gólmi. Slovenský zástupca mal teda pred sebou neľahkú úlohu, ktorá velila vyhrať. Od úvodných minút sa hralo vyrovnané stretnutie, v ktorom si každý z tímov dával pozor hlavne na chybu v obrane. Bolo jasné, že tento zápas rozhodnú individuality, ktorých bolo na každej strane dosť na to, aby diváci videli kvalitný hokej. Mená ako Markov, Daciuk, Vorobiev, Charitonov, Afinogenov na ruskej strane, či Bartoš, Országh, Handzuš na strane Zvolena sú známe aj z pôsobenia v NHL. Práve posledne menovaný sa postaral o úvodný gól, keď po tom, ako sa po vylúčení vrátil na ľad, zúžitkoval nahrávku Jozefa Voskára a posunul Zvolenčanov do vedenia. Na zvrat už Dinamu nezostal čas a tak po prvej tretine odchádzali do šatní spokojnejší hostia (podľa zápisu stretnutia nimi bol Zvolen).

Druhá tretina sa kvalitatívne vyrovnala tej prvej, len s tým rozdielom, že ruskí hokejisti začali viac korčuľovať, čo sa odzrkadlilo najmä v strednom pásme. Po šestnástich minútach hry sa presadili Šachrajčuk, ukrajinský hokejista v službách Dinama, ktorý v presilovke vyrovnal. Zvolen však s odpoveďou nečakal dlho a po Bartošovej akcii dal svoj druhý gól Handzuš. Na svetelnej tabuli vtedy svietilo 39:51, teda deväť sekúnd pred koncom druhej tretiny.

Tretia tretina sa začala náporom ruského tímu, čo sa dalo očakávať, ale Zvolen umnou hrou v defenzíve dokázal udržať súpera v dostatočnej vzdialenosti od brankára Križana. Nebezpečné príležitosti síce mali Buljin a Troščinskij, ale zostalo len pri príležitostach. Na druhej strane mohol poistný gól pridať Országh, ale nemieril presne. V závere stretnutia sa začalo iskriť, veď Rusi v snahe vyrovnať siahali neraz až k zákrokom, ktoré nemali s dovolenosťou nič spoločné. V rámci dramatickej koncovky však zostali nepovšimnuté. Defenzíva Zvolena tak musela stáť na pevných nohách. V polovici poslednej časti dostal Zvolen výhodu presilovej hry o dvoch hráčov, ale nepodarilo sa mu ju premeniť na dôležitý tretí gól. Hneď na to mali presilovku Rusi, ale vyrovnanie neprišlo. Ku koncu stretnutia sa čakal obrovský nápor Dinama, ale slovenskí hokejisti umnou hrou nepustili súpera ani k hre bez brankára. Siréna tak ukončila kvalitný zápas a umožnila začať oslavy zo zisku trofeje pre najlepší tím Európy.

Po stretnutí určite šťastný tréner Zvolena Ján Jaško sa k zisku trofeje vyjadril: "Pred turnajom, ale aj samotným zápasom všetci favorizovali Dinamo. Jeho hráči túto pozíciu v úvode súboja potvrdzovali. Potom sa však Rusi nepresadili a v závere úvodnej tretiny im zasadil prvý úder Handzuš. Moji zverenci výborne bránili, spoľahlivo chytal Križan a po brejkoch sme mali aj nejaké šance. Dinamo síce v presilovke vyrovnalo, Handzuš ho však opäť zosadil z koňa. Súper vzápätí znervóznel, čo nám hralo do kariet. Chcem vyzdvihnúť aj obetavosť mojich zverencov. Oslavy presúvame na neskorší termín, lebo v utorok už hráme extraligu v Nitre."

Hokejisti zo stredného Slovenska teda dokázali získať cennú trofej v súťaži, ktorá však nie je až taká kvalitná, ako by sa zdalo. Svedčí o tom aj prehľad víťazov, kde chýbajú české, švédske a bez jedného aj fínske tímy. Nikomu netreba hovoriť, že práve v týchto krajinách sa hrá najkvalitnejší hokej (ruskú Superligu nevynímajúc, tam sa však jedná o akýsi komplex z vyhrávania turnajových prvenstiev, napr. Dinamo, ktoré prišlo vo veľmi silnej zostave a nedokázalo turnaj vyhrať) a paradoxne tieto nepripisujú turnaju až taký význam. Prvenstvo na Kontinentálnom pohári nikto HKM Zvolen neberie,skôr naopak, veď posledný zápas ukázal, že si ho zaslúžia, ale v konfrontácii s najlepšími tímami, ktoré postavia najlepších hráčov, je aj prípadná výhra, napr. Zvolenčanov, len niečím viac utopistickým, ako reálnym. Týmto však nechcem znižovať kvalitu kádra HKM, ktorý disponuje množstvom skvelých hráčov na čele s Michalom Handzušom a Vladimírom Országhom. Zaujímavá by bola situácia, keby najlepšie tímy Európy zohrali v rámci nejakého turnaja zápasy o "kráľa" európskych zimákov tak, ako je tomu vo futbale, hádzanej, či iných športoch. V súvislosti s týmto pripravuje IIHF (organizácia zastrešujúca celosvetový hokej) projekt, ktorý by sa mal približovať vyššie uvedeným slovám. Čas ukáže, či je niečo podobné realizovateľné.

Pozrime sa teraz na zápasové štatistiky a prehľad víťazov Kontinentálneho pohára.

Dinamo Moskva - HKm Zvolen 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Góly: 37. Šachrajčuk (Orechovskij) - 20. Handzuš (Voskár), 40. Handzuš (Bartoš).

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

Rozhodovali: Šindler - Kalivoda (obaja ČR), Kincses (Maď.).

Diváci: 3000

Zostavy:
Dinamo: Jeremenko - Troščinskij, Markov, Orechovskij, Vyšedkevič, Nikulin, Ždan, Šadilov, Buljin - Rosa, Daciuk, Vorobiev - Šachrajčuk, Charitonov, Mirnov - Šavčenkov, Čupin, Babenko - Afinogenov, Čubarov, Tereščenko
Zvolen: Križan - Jasečko, Štork, Babka, Škuta, L. Čierny, Harabin, P. Krátky, Velebný - Török, Šechný, Cibuľa - Bartoš, Handzuš, Országh - Škvaridlo, Klouda, Igor Majeský - Plavucha, Voskár

Prehľad doterajších víťazov pohára, ktorý je momentálne v Európe asi najviac cenený: